• Aktuálne počasie

Pre aktualizáciu údajov stlačte F5.

Profi meteorologická stanica Vantage Vue zobrazuje aktuálne údaje pravidelne každú pol hodinu.Meteostanica je umiestnená na streche našej školy, čiže monitoruje počasie v meste Kremnica.

Predpoveď počasia:

Meteogrammet: Kremnica

Vonkajšia teplota vzduchu, maximálna a minimálna vonkajšia teplota, graf
          Základný meteorologický prvok.
          Aktuálny stav zrážok  , denné zrážky, búrkové zrážky

1 mm zrážok znamená, že na 1 m2 padne 1 liter zrážok

Denné zrážky - dáta sa zbierajú od polnoci

Aktuálny stav zrážok -  zrážky v mm za hodinu aj denné maximum zrážok v mm za hodinu

Barometrický tlak, graf zmeny tlaku v čase

Tlak vzduchu je podľa výkladového slovníka charakterizovaný ako sila pôsobiaca v danom mieste atmosféry kolmo na ľubovoľne orientovanú jednotku plochy a vyvolaná tiažou vzduchového stĺpca siahajúceho od hladiny, v ktorej sa tlak zisťuje, až k hornej hranici atmosféry. Vyjadruje sa v pascaloch (Pa). Patrí k základným meteorologickým prvkom. Tlak vzduchu s výškou klesá a pre praktické účely sa spravidla redukuje na strednú výšku hladiny mora.

Smer vetra, rýchlosť vetra, graf rýchlosti vetra
          Prúdnice sú myslené čiary, ktorých dotyčnica v ľubovoľnom bode určuje smer a rýchlosť prúdenia vzduchu alebo kvapaliny. Hustota prúdnic je priamo úmerná rýchlosti prúdenia vzduchu. Pohyb častíc vzduchu v určitom mieste atmosféry v danom časovom okamžiku sa nazýva vietor. Je to jeden zo základných meteorologických prvkov.
          Rosný bod
          Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia.

Hustota vzduchu
          Celý povrch Zeme je obklopený atmosférou - vzduchom. Na každé teleso obklopené vzduchom pôsobí statický tlak vyvolaný tiažovou silou vrchných vrstiev - atmosférický tlak. Tento tlak klesá s výškou nad povrchom Zeme, pretože čím vyššie, tým je hrúbka vrstvy vzduchu menšia a teda aj jeho hustota je menšia.

Relatívna vlhkosť vzduchu( max., min.). Graf závislosti relatívnej  vlhkosti vzduchu v čase

Mierou nasýtenia vzduchu vodnou parou je relatívná vlhkosť. Je to pomer medzi skutočným obsahom vodnej pary a maximálnym množstvom obsahu pary při dennej teplote. Vyjadrujeme ju v percentách. Relatívná vlhkosť vzduchu při 100% znamená, že je vzduch vodnou parou nasýtený. Táto situácia vzniká bežne při hmlách.
          Teplotný index

Nie je teplo ako teplo. Na subjektívny pocit vnímania teploty má výrazný vplyv aj ďalší faktor – relatívna vlhkosť vzduchu, teda pomer vody na jednotku vzduchu.

Človek sa najlepšie cíti pri vlhkosti tesne pod 50 %, znesiteľná hranica je od 30 do 70 %.

Pri vyššej vlhkosti vzduchu sa zvyšuje aj subjektívne vnímanie jeho teploty. To znamená, že 35 stupov Celzia by sme pri nulovej vlhkosti vzduchu vnímali, ako keby bolo len 32 a pol stupňa, pri vlhkosti 50 % však túto teplotu vnímame už ako štyridsaťstupňovú.

Pri 90-percentnej vlhkosti vzduchu by sme to dokonca vnímali ako 64 stupňov Celzia!

Alebo aj ináč: 35 stupňov Celzia pri nízkej vlhkosti vzduchu (napríklad 30 percentnej) je pre človeka znesiteľnejšie než povedzme 28 stupňov pri 90-percentnej vlhkosti vzduchu.

Vysoké teploty kombinované s vysokou vlhkosťou vzduchu zvyšujú riziko infarktu. Na internete je niekoľko miest, kde sa dá vypočítať takzvaný teplotný index, teda kombináciu teploty a vlhkosti, ktorá je pre človeka ešte bezpečná.

Veľké množstvo ďaľších grafom a dát  je archivované v programe WeatherLink v škole.

Alebo sa inšpirujte u odborníkov: