• Plán žiackeho parlamentu

        • Stanovy žiackeho parlamentu

          Žiacky parlament tvorí medzičlánok medzi žiakmi a učiteľmi. Poslaním žiackeho parlamentu je riešenie výchovno-vzdelávacích problémov, navrhovanie opatrení na zlepšenie všetkých činností na škole, hľadanie spoločných postupov pri organizovaní mimoškolskej činnosti žiakov. Žiackym parlamentom vedieme žiakov k tomu, aby sa sami naučili rozlišovať kladné a záporné stránky života a vyberať z nich také podnety, ktoré prispievajú ku kladnému rozvoju ich osobnosti a nie k pasivite, nezodpovednosti a nedisciplinovanosti. Cieľom je naučiť žiakov verejne vystupovať, vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov tried, niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole a zároveň podporiť sebadôveru, samostatnosť, tvorivosť a umožniť sebarealizáciu žiakov.

          I. Všeobecné ustanovenia

          Žiacky parlamet je dobrovoľným združením detí 5. - 9. ročníka ZŠ bez rozdielu národnosti, vierovyznania, sociálneho pôvodu. Sídlom žiackeho parlamentu je Základná škola Angyalova, 401/26 Kremnica. Žiacky parlament je poradným orgánom riaditeľa školy.

          II. Poslanie žiackeho parlamentu

          Poslaním žiackeho parlamentu je : - zastupovať všetkých žiakov ZŠ v súlade s princípmi humanizmu a demokracie, - vyhľadávať problémové okruhy a pomáhať pri ich riešení, - vhodne formulovať a predkladať požiadavky žiakov a učiteľov, - pomáhať pri zabezpečovaní školských a mimoškolských aktivít.

          III. Úlohy žiackeho parlamentu

          Žiacky parlament na svojom ustanovujúcom zasadnutí, ktoré zvoláva zodpovedný učiteľ - Mgr. Dominika Spodniaková.

          1. Zvolí spomedzi svojich členov predsedu a podpredsedu ŽP. 2. Vyhotoví protokol o ustanovení ŽP, ktorý obsahuje: dátum ustanovenia, menný zoznam členov, program schôdze. 3. Oboznámi sa so štatútom ŽP. 4. Činnosť ŽP sa bude riadiť podľa toho vzorového štatútu, ktorý môže byť upravený ŽP. 5. Na zmene štatútu alebo jeho upravenie je potrebný súhlas väčšiny všetkých členov .

          IV. Organizácia činnosti žiackeho parlamentu

          1. Svojich zástupcov poslancov si žiaci volia na jeden rok. V prípade nespokojností s jeho činnosťou majú právo kedykoľvek odvolať poslanca hlasovaním v triede a zvoliť si nového. 2. Poslanci si spomedzi seba volia predsedu parlamentu a podpredsedu. 3. Funkčné obdobie je jeden školský rok. 4. Čestným členom predsedníctva je riaditeľ školy.

          5. ŽP sa schádza pravidelne raz mesačne, zasadnutia zvoláva predseda ŽP. . 6. Mimoriadne zasadnutia možno zvolať, ak o to požiada aspoň jedna tretina členov.

          V. Práca žiackeho parlamentu

          1. Právo podávať návrhy na kúpu, zaobstaranie učebných pomôcok. 2. Právo podávať návrhy na skrášľovanie tried, chodieb, celej budovy a areálu školy. 3. Právo podávať návrhy, odporúčania na výchovné tresty pre žiakov školy. 4. Dbať na ochranu, bezpečnosť a zdravie pri vyučovaní. 5. Upozorniť na nedostatky v triedach triednemu učiteľovi. 6. Podávať návrhy na ekologizáciu školy a jej zdravé životné prostredie. Členovia ŽP sú zvolení členmi jednotlivých tried.

          Charakteristika:

          ŽIACKY PARLAMENT reprezentuje žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy. Základné ustanovenia o vzniku žiackej školskej rady vymedzuje zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v § 26 Žiacka školská rada. Činnosť ŽIACKEHO PARLAMENTU (ŽP) je v súlade so základnými princípmi humanizácie školy a vychádza z Deklarácie práv dieťaťa.

          Prostredníctvom ŽP majú žiaci možnosť demokraticky ovplyvňovať dianie v škole, participovať na ňom, vyslovovať svoje nároky a požiadavky. Žiaci si prostredníctvom ŽP trénujú svoje komunikačné zručnosti, osvojujú si štýl asertívneho správania, posilňujú si svoje rozhodovacie kompetencie, získavajú vedomie o svojich právach, preberajú na seba zodpovednosť.

           

          Plán žiackeho parlamentu v šk. roku 2022/2023

          September

          - Úvodné zasadnutia žiackeho parlamentu

          - Predstavenie členov žiackeho parlamentu

          - Voľba predsedu žiackeho parlamentu

          - Oboznámenie sa so štatútom žiackeho parlamentu, plánom žiackeho parlamentu na šk. rok 2022/2023

           

          Október

          - Oboznámenie sa s plánom školy v oblasti výchovno-vzdelávacieho pôsobenia

          - návrhy súťaží, aktivít jednotlivých tried a výber z nich

           

          November

          - Schránka dôvery- riešenie podnetov

          - Európsky týždeň boja proti drogám /spolupráca s koordinátorkou drogovej prevencie/

           

          December

          - Mikuláš na škole

          - Návrhy na iné zaujímavé vianočné aktivity

           

          Január

          Aktivita/y podľa výberu žiakov

           

          Február

           

          - Vyhodnotenie činnosti žiackeho parlamentu za 1. polrok

          - Karneval

           

          Marec

          - Medzinárodný mesiac kníh- spoločné kreatívne aktivity podľa požiadaviek a

          výberu žiakov

          - Deň narcisov

          - Deň učiteľov- potešenie pg. zboru sladkým prekvapením (členovia ŽP pripravujú palacinky)

           

          Apríl

          - Svetový deň vody- pitný režim v triede

          - Bláznivý apríl – spoločné aktivity podľa výberu

           

          Máj

          - Deň matiek – spoluúčasť žiakov na príprave programov

          - Návrhy na aktivity Dňa detí (jednotlivo po triedach)

           

          Jún

          - MDD- triedne aktivity podľa návrhov detí

          - Záverečné zasadnutie školského žiackeho parlamentu a vyhodnotenie celoročnej činnosti

          Plán práce žiackeho parlamentu je možné aktualizovať priebežne počas celého školského roka na základe návrhov členov žiackeho parlamentu, požiadaviek žiackych kolektívov, podľa príležitostných akcií organizovaných zriaďovateľom v spolupráci s obecnými organizáciami a v súlade s prioritami programu školy.

          Použité skratky: ŽP – žiacky parlament