• Výstup z aktivity 1

• Videosprievodca historickým centrom mesta Nový Jičín.

• Prvý deň

• V rámci projektu Erasmus+ tento týždeň poviedli naše kroky do partnerského mesta Nový Jičín v Českej republike. Pricestovali sme už v nedeľu, aby sme sa nadýchali tunajšej atmosféry a zrakom začali vnímať to, o čom nám doteraz bolo iba hovorené. Z každej strany nás ohúrila nádherná architektúra. Plní očakávania sme mali možnosť zoznámiť sa s českými a chorvátskymi rovesníkmi. Vďaka zoznamovacím aktivitám sa z nás veľmi rýchlo stali kamaráti. Následne zábavu vystriedalo pracovné nasadenie. Vytvorili sme trojčlenné medzinárodné tímy a spolu s učiteľmi sme odhalili zadanie našej anglickej úlohy. Po krátkej obednej pauze sme sa zahrali na modelov a modelky v expozícii klobúkov, kde sme si mohli vyskúšať vyše 300 takýchto kúskov. Dokonca sme si mohli navrhnúť výzdobu vlastného klobúka. Následne sme sa presunuli do múzea venovanému generálovi Márie Terézie Ernstovi Gideon von Laudonovi.

• Druhý deň

• Po nočnom oddychu sme začali prehliadku mesta. Nahliadli sme do zákutí malebných uličiek, kochali sme sa krásou historických budov a prekonaním strachu sme sa ocitli na vrchole radničnej veže, z ktorej sa nám naskytol pôvabný výhľad. Táto aktivita nám bola inšpiráciou pre vytvorenie scenárov pre nášho spoločného videosprievodcu mestom Nový Jičín. Hneď po chutnom obede sme sa ocitli pod paľbou laserových lúčov. Navštívili sme zábavnú Laser game v Laser aréne. A zvyšok popoludnia nám aj chorvátskym spolužiakom zorganizovali našimi českými kamaráti.

• Tretí deň

• Tretí deň sme si vyskúšali hru na foto/video reportérov. Po rannej príprave textov v angličtine sme sa vydali do terénu, kde sme zbierali materiál na tvorbu nášho videosprievodcu. Fotili a kamerovali sme pomocou tabletov vybrané významné časti mesta Nový Jičín. Niektorí z nás sa najskôr museli zbaviť trémy, aby dokázali prezentovať pripravené anglické texty pred kamerou. No úspešne sme zvládli aj túto úlohu. Po obede viedli naše kroky do neďalekého mestečka Štramberg. Tu sme sa pokochali výhľadom na malebnú prírodu. Blížiacu sa jar v predvečer jarnej rovnodennosti nám naznačil spev vtáčikov, zelenajúca sa tráva, či kvitnúce stromy. Mesto Štramberg je známe výrobou štramberský uší. Sú to koláčiky z medovníkového cesta, ktoré majú tvar kornútka. Ich názov podľa legendy súvisí s tatárskymi výbojmi, v ktorých Tatári odsekávali katolíkom uši a posielali ich Džingischánovi. Výrobu štramberských uší sme mohli vidieť na vlastné oči, ba dokonca sme mohli vyskúšať aj ich chuť, kedy zaplesli naše chuťové poháriky. Po náročnom programe sme sa večer vrátili späť do Nového Jičína.

• Štvrtý deň

• Naša práca dosiahla vrchol práve v dnešný deň. Intenzívne sme pracovali a spracovávali včera nazbieraný materiál. Tvorivá atmosféra sa šírila v prostredí ZŠ na Tyršovej ulici. Naša snaha vyústila do výsledných videí, ktoré sme vykúzlili s pomocou deviatakov. Tieto videá si  odprezentujeme v posledný deň. Každá skupinka, v zložení Slovák, Čech a Chorvát, vložila do tejto prípravy mnoho úsilia.

Po poobedňajších nákupoch sme sa zišli pred ZŠ a presunuli sme sa na bowling, kde sme v predvečer nášho odchodu zažili veľké množstvo zábavy. Naše priateľstvá sa týmto ešte viac prehĺbili a už teraz vieme, že sa nám bude ťažko lúčiť.

• Piaty deň

• Keď posledný deň nášho pobytu medzi nás zavítal místostarosta Mgr. Ondřej Syrovátka, pochválil nás za skvelú prácu a ubezpečil nás, že videoklip bude použitý na propagáciu mesta Nový Jičín. Na slávnostnom odovzdávaní certifikátov boli prítomní aj zástupcovia miestnej televízie, ktorí s nami natočili krátky rozhovor.