• Aktivita 3: Prírodné okolie

Výstup z aktivity 3

Herbár rastlín z okolia Končanice (Chorvátsko), Nového Jičína (Česká republika) a Kremnice (Slovensko).

• 2019 - 2021

Zbieranie a lisovanie

Rastliny sme v dvoch sezónach (jar - leto - jeseň) v rokoch 2019 - 2021 zbierali a lisovali v novinovom papieri. Každá škola mala pridelený zoznam desiatich rastlín. Dve z nich (púpava lekárska a sedmokráska obyčajná) sme mali rovnaké, aby sme zistili, či je rozdiel v období kvitnutia. Žiadny výrazný rozdiel sme nezistili.

• apríl 2021

Fotenie zákonom chránených rastlín

Na zozname sme mali aj zákonom chránené rastliny, ktoré sme samozrejme nezbierali a do herbára sme doplnili len vlastnú fotografiu priamo z miesta výskytu. Šafrán Hueffelov sme odfotili koncom apríla na Bujačej lúke a o týždeň neskôr Orchideu - Vstavač obecný na školskom pozemku za budovou jedálne.

• máj 2021

Príprava identifikačných lístkov

Pred laminovaním sme si pripravili identifikačné lístky v anglickom jazyku kde sú nasledovné údaje: druh rastliny, názov v piatich jazykoch, miesto a dátum zberu, miesto bežného výskytu a krajinu pôvodu.

• máj 2021

Laminovanie

Vysušené a vylisované arstliny sme spolu s identifikačným lístkom laminovali do fólií. Na lístku je názov rastliny v piatich jazykoch: latinsky, anglicky, slovensky, chorvátsky a česky.

• jún 2021

Posielanie poštou

Po dokončení herbára v troch exemplároch, sme si jednotlivé časti vymenili poštou. Titulnú stranu herbára pripravila chorvátska škola.