• Stredná škola

        • Vážení rodičia!
          Dovoľte mi, aby som Vám aj touto formou sprostredkovala niektoré dôležité informácie, týkajúce sa podávania prihlášok a prijímacieho konania na stredné školy. V prípade ďalších otázok alebo potreby konzultácie ohľadom stredných škôl a prijímacieho konania ma kontaktujte prostredníctvom Vášho dieťaťa alebo v škole telefonicky na čísle 6742070.


          Vyberáme strednú školu
          Výber strednej školy, rozhodovanie o budúcom povolaní či príprava na prijímacie skúšky sú dôležité a zodpovedné kroky, ktoré čakajú rodičov i žiakov 9. ročníkov. O odbornú pomoc môžete požiadať:

          - triedneho učiteľa,

          - výchovného poradcu,

          - pedagogicko-psychologickú poradňu,

          - úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

          Mnoho cenných informácií nájdete aj na internete, na nasledovných stránkach:

          www.infovek.sk

          www.svsbb.sk

          www.strednaskola.sk

          www.minedu.sk

          www.povolania.sk

          www.svetprace.sk

          www.modernaskola.sk (stránka, na ktorej sú dôležité informácie pre školy, žiakov i rodičov)

          www.kamnaskolu.sk (na tejto stránke nájdete všetky informácie o stredných školách v banskobystrickom kraji, kontaktné údaje o škole, všetky študijné a učebné odbory aj s popisom a možnosťami štúdia)

           

           



          Čo by ste mali pred výberom o strednej škole vedieť
          Systém stredných škôl na Slovensku
          Od 1. septembra 2008 tvoria sústavu stredných škôl:
          - gymnáziá,
          - stredné odborné školy,
          - konzervatóriá.

          Stredné vzdelanie sa člení na
          a) nižšie stredné odborné vzdelanie (nižšie sekundárne), ktoré získa žiak úspešným absolvovaním dvojročného vzdelávacieho programu v strednej odbornej škole alebo úspešným absolvovaním vzdelávacieho programu v odbornom učilišti, ktorý sa ukončuje záverečnou skúškou; dokladom o získanom stupni vzdelania a zároveň o získanej kvalifikácii je vysvedčenie o záverečnej skúške; v učebných odboroch určených štátnym vzdelávacím programom môže byť dokladom o získanej kvalifikácii aj výučný list,

          b) stredné odborné vzdelanie (sekundárne), ktoré získa žiak úspešným absolvovaním trojročného alebo štvorročného vzdelávacieho programu v strednej odbornej škole, ktorý sa ukončuje záverečnou skúškou; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie o záverečnej skúške s doložkou a dokladom o získanej kvalifikácii je výučný list,

          c) úplné stredné všeobecné vzdelanie (vyššie sekundárne), ktoré získa žiak úspešným absolvovaním štvorročného až osemročného vzdelávacieho programu v gymnáziu, ktorý sa ukončuje maturitnou skúškou; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie o maturitnej skúške,

          d) úplné stredné odborné vzdelanie (vyššie sekundárne), ktoré získa žiak úspešným absolvovaním štvorročného alebo päťročného vzdelávacieho programu v strednej odbornej škole, ktorý sa ukončuje maturitnou skúškou; dokladom o získanom stupni vzdelania a zároveň o získanej kvalifikácii je vysvedčenie o maturitnej skúške; v študijných odboroch určených štátnym vzdelávacím programom môže byť dokladom o získanej kvalifikácii aj výučný list.

          O perspektíve a vhodnosti konkrétnej strednej školy vám môže napovedať:

          - počet žiakov študujúcich a končiacich na škole a ich schopnosť zamestnať sa na trhu práce,
          - úspešnosť žiakov pri prijímaní na vysoké školy,
          - vzdialenosť školy od miesta bydliska, možnosti ubytovania, stravovania a dopravy,
          - akými možnosťami disponuje škola (zariadenie a materiálne zabezpečenie, odborná prax, mimoškolské aktivity a práca v krúžkoch, zapájanie sa do rôznych projektov, možnosti realizácie rôznych kurzov a získania certifikátov o spôsobilosti...),
          - v neposlednom rade aj referencie študentov a absolventov danej školy.

          Čo nás čaká pred prijímacími skúškami
          Žiak 9. (resp. 8.) ročníka si podáva 2 prihlášky na štúdium na SŠ. Môže si podať prihlášky na dve rôzne SŠ alebo obidve prihlášky na jednu SŠ na dva rôzne študijné alebo učebné odbory. Okrem toho si môže žiak podať 2 prihlášky na školu, ktorá si vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a talentu (tzv. talentové skúšky) – v tom prípade si jeden žiak môže podať spolu 4 prihlášky na SŠ v 1. kole prijímacích skúšok. Informácie o podávaní prihlášok, štatistiky naplnenosti študijných odborov, termíny a formy prijímacích skúšok, kritériá na prijatie žiakov sú pravidelne zverejňované na internete (pozri vyššie uvedené adresy). Aktuálne však tieto informácie v prípade záujmu poskytuje výchovný poradca žiakom resp. ich rodičom. SŠ zverejnia kritériá na prijatie do konca marca, školy s talentovými skúškami do polovice januára.

          Prihlášky na stredné školy
          Prihlášky vyplní výchovný poradca v spolupráci s triednym učiteľom a zákonným zástupcom žiaka.
          V prihláške sú uvedené osobné údaje žiaka, prospech žiaka v 6. – 9. ročníku,  meno a adresa zákonného zástupcu, adresa SŠ, študijný alebo učebný odbor a termín konania prijímacej skúšky,  potvrdenie detského lekára o spôsobilosti žiaka vykonávať zvolený odbor. Zákonný zástupca žiaka je povinný si údaje na prihláške skontrolovať, aby údaje o žiakovi a adrese zákonného zástupcu boli aktuálne a správne. Potom prihlášku podpíše zákonný zástupca i žiak. Následne dá prihlášku potvrdiť detskému lekárovi. Podpísanú a potvrdenú prihlášku odovzdá riaditeľovi základnej školy do polovice apríla, na školy s talentovými skúškami do polovice februára. Riaditeľ ZŠ prihlášky podpíše a odošle na SŠ. K prihláške je možné doložiť doklad o úspešnej účasti žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži – umiestnenie najmenej v okresnom kole.

          Prijímacie skúšky
          Prijímacie skúšky pozostávajú zo slovenského jazyka a profilového predmetu (najčastejšie matematiky, ale aj cudzieho jazyka či iného predmetu) alebo z overenia špeciálnych schopností, zručností a talentu (telesná výchova, hudobná výchova, výtvarná výchova...)

          Prijímacie skúšky sa konajú:
          - na prelome marca a apríla na školy s talentovými skúškami,
          - v prvom ucelenom májovom týždni v dvoch termínoch – prvé kolo (vrátane 8-ročných gymnázií)
          - začiatkom júna – druhé kolo skúšok (využije ho uchádzač, ktorý v prvom kole prijímacích skúšok nebol úspešný alebo ho neprijali na žiadnu školu z iných dôvodov). Výsledky prijímacích skúšok zverejní SŠ do troch dní odo dňa druhého termínu skúšok.
          Voči rozhodnutiu o neprijatí na SŠ sa môže zákonný zástupca odvolať do 5 dní odo dňa jeho doručenia. Odvolanie podáva riaditeľovi strednej školy.

          Oznámenie o prijatí či neprijatí
          Bezodkladne po tom, ako je známe, kto sa umiestnil nad čiarou prijatia a kto pod ňou, kto prijímacie skúšky urobil a kto ich nezvládol, je riaditeľ strednej školy povinný vydať uchádzačom rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí. Musí ho vydať v takom termíne (hlavne pre neprijatých uchádzačov), aby si včas mohli podať prihlášku na inú strednú školu, kde budú môcť znovu robiť prijímacie skúšky v ďalšom termíne (t.j. druhé kolo).

          Kedy sa odvolať
          V prípade, že bolo vaše dieťa neprijaté na strednú školu pre to, že nezvládlo prijímacie skúšky, nemáte veľké šance v odvolaní uspieť. Ak však bolo neprijaté len pre to, že sa umiestnilo pod čiarou prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijaté. V školách sa totiž uvoľnia miesta po uchádzačoch, ktorí boli prijatí na dve školy naraz a vybrali si jednu z nich (podľa toho, na ktorú školu sa zapíšu – zanesú zápisný lístok). Uspieť môže aj v prípade, ak škola v prijímacích skúškach urobila chybu (zle oznámkovala vášmu dieťaťu test, v otázkach bolo učivo zo strednej školy, ktoré tam nemá čo robiť).

          Ako sa odvolať
          V každom rozhodnutí o neprijatí je poučenie o tom, ako sa možno proti rozhodnutiu odvolať. Pozorne si ho preštudujte a na základe neho napíšte odvolanie (vzor odvolania nájdete nižšie). Písomné odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí sa zasiela riaditeľovi strednej školy,a to do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Riaditeľ strednej školy preskúma dôvody vášho odvolania a ak zistí, že ste v práve, vydá znovu rozhodnutie o zrušení pôvodného rozhodnutia (neprijatia) a následne rozhodne inak (prijatie). Ak riaditeľ strednej školy nezistí dôvody na zrušenie svojho rozhodnutia, postúpi odvolanie zriaďovateľovi školy: na príslušný samosprávny kraj alebo krajský školský úrad. Tu preskúmajú dôvody odvolania. Potom potvrdia alebo nepotvrdia rozhodnutie riaditeľa školy a rozhodnú, či riaditeľ vydal správne alebo nesprávne rozhodnutie.

          Čo ak žiaka neprijmú ani na základe odvolania?
          Mnohí rodičia sa obávajú najmä situácie, že ich dieťa nebude na strednú školu prijaté ani v júnovom termíne prijímacích skúšok, a ostane preň voľné miesto len na nejakej učňovke, hoci malo v škole výsledky. Nemusíte sa obávať, k tejto situácii spravidla nikdy nedôjde (ak aj došlo, vždy je neskôr možnosť počas štúdia prestúpiť na inú školu). Ak školák nebude prijatý na strednú školu ani v poslednom termíne, ohláste sa na samosprávnom kraji alebo na krajskom školskom úrade. Ten má k dispozícii zoznam škôl, kde sú ešte neobsadené miesta. Z tejto ponuky si potom môžete vybrať školu, v ktorej vaše dieťa dokončí povinnú školskú dochádzku

          Zápis na strednú školu
          Prijatému žiakovi doručí stredná škola rozhodnutie o prijatí a zároveň aj spôsob zápisu (dátum, miesto zápisu). Zápis je vykonaný na strednej škole na základe zápisného lístka, ktorý zákonnému zástupcovi žiaka vydá príslušná základná škola (výchovný poradca). ZŠ vydáva iba jeden zápisný lístok, ktorý je prenosný – v prípade, že žiak je zapísaný na jednu SŠ, ale následne sa dozvie, že ho prijali aj na druhú SŠ a má o ňu záujem, zápisný lístok si ide vziať naspäť na prvú školu (tým zápis zruší) a zanesie ho na druhú SŠ. Ak sa žiak nezúčastní zápisu, ponúkne SŠ takto uvoľnené miesto ďalšiemu uchádzačovi v poradí.V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov ma neváhajte kontaktovať, rada Vám pomôžem. Na spoluprácu s Vami sa teší Vaša výchovná poradkyňa



           Mgr. Barbora Čižniarová

           

           

          Vzor odvolania:

          Meno a priezvisko zákonných zástupcov (teda vás rodičov), adresa bydliska



          Meno riaditeľa školy
          Názov strednej školy
          Ulica .................
          PSČ ..... Mesto ............



          Vec : Odvolanie voči rozhodnutiu o neprijatí na štúdium


          Dňa ........................................... sme obdržali rozhodnutie riaditeľa školy č........................... o neprijatí nášho syna (dcéry) - meno a priezvisko............................................... narodeného(nej)....................... v ....................................... na štúdium v (názov školy)..................... v školskom roku ...............................



          Vzhľadom na to, že náš syn (dcéra) bol(a) v prijímacom konaní úspešný(á) a nebol(a) prijatý(á) len na základe nedostatku miesta, žiadame Vás o prehodnotenie tohto rozhodnutia, lebo sme presvedčení, že má schopnosti zvládnuť dané štúdium , o ktoré má dlhodobo veľký záujem.

          Ďakujeme za kladné vybavenie.



          S pozdravom

          ........................................

          podpis zákonných zástupcov