• Metody práce

        •        Základom výchovno-vzdelávacieho  procesu etickej výchovy je zážitkové učenie, ktoré učiteľ v jeho technikách, cvičeniach a aktivitách prispôsobuje veku žiakov a situácii v žiackom kolektíve.

          Aktivity pomáhajú precítiť etické hodnoty, uľahčujú porozumieť normám, ktoré súvisia s očakávaným správaním, umožňujú nácvik zodpovedajúceho správania a prenos získaných skúseností do správania sa v reálnom svete.

          Na hodine etickej výchovy žiakov nehodnotíme známkou. Je vhodné a žiaduce jednotlivcov slovne oceniť počas hodiny a skupinu žiakov priebežne i na konci hodiny. Žiaci by mali tiež mať priestor na vyjadrenie, ako sa cítili, ako sa im hodina páčila, v čom by privítali zmenu.

          Na vyučovacích hodinách žiaci pracujú s pracovnými listami. Vyučujúci získava informácie z odbornej literatúry, časopisov so zameraním na etickú výchovu, internetu, využíva didaktickú techniku- PC s príslušnými CD a DVD, video. 

          “Filmové diela” - Ďalšou z možností je vybrať film vysielaný v televízii a potom ho celý alebo po častiach sledovať v rámci hodiny etickej výchovy. Na hodine ho so žiakmi prediskutujeme, analyzujeme etické správanie sa postáv vo filme. Pokiaľ ide o zahraničnú produkciu zaoberáme sa aj porovnaním dvoch odlišných kultúr.

           

          Námety  na filmové diela pre 1. stupeň:

          seriál Krok za krokom, Siedme nebo; rodinné filmy Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, Ako dostať otecka do polepšovne; rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, ale aj kreslené rozprávky,…

          Námety na filmové diela pre 2. stupeň: 12 podmienok dedičstva, Coutch Carter,....

                                                                                                                                                     

          NNN