• Školská zrelosť a školská pripravenosť

Školská zrelosť

Ponúkame vám prehľad základných charakteristík, ktoré  by vaše dieťa malo spĺňať pred nástupom do prvého ročníka ZŠ:

• Vek -čas nástupu do školy je medzi šiestym až siedmym rokom života dieťaťa. V tomto veku by už dieťa malo dosiahnuť potrebné vývinové zmeny, ktoré sú podmienené zrením a učením
          • Zrenie organizmu -týka sa to najmä centrálnej nervovej sústavy dieťaťa, ale patrí tu samozrejme aj fyzická charakteristika vývinu dieťaťa primeraného k jeho veku
          • Manuálna zručnosť -ide o rozvoj motoriky dieťaťa a koordinácie pohybov
          • Rozvoj zrakového vnímania - vrátane zrelosti očných pohybov
          • Rozvoj sluchového vnímania -sluch sa u dieťaťa rozvíja rýchlejšie ako zrak, pričom primerane rozvinutý by mal byť okolo štvrtého a piateho roku
          • Rozvoj poznávacích procesov -podmienkou zvládnutia role školáka je schopnosť dieťaťa uvažovať na základe konkrétnych logických operácií. Naše dieťa by malo byť schopné odpútať sa od egocentrizmu, pochopiť názory druhého a kontrolovať svoje správanie.

Školská pripravenosť

Nestačí, že dieťa je na školu zrelé. Je potrebné aby na ňu bolo aj pripravené.

Pokiaľ spĺňa následujúce body, niet sa čoho obávať:

• Dieťa by malo byť schopné rešpektovať a dodržiavať štandardné normy správania sa. Vedieť čo sa smie a čo nie, odlíšiť dobré od zlého, správať sa na vyučovaní tak ako s od neho vyžaduje a podobne.
          • Dieťa musí mať dostatočnú úroveň verbálnej komunikáciea samozrejmosťou je znalosť vyučovacieho jazyka.
          • Dieťa by malo vedieť odlišovať jednotlivé role,ako spolužiakov, kamarátov, rodičov a učiteľky. Má vedieť rozoznať a priradiť k danej role dané správanie, ktoré sa s rolou spája.