• Školská nezrelosť

•

Ak vaše dieťa ešte nie je dostatočne zrelé a pripravené na nástup do školy, je lepšie ponechať ho ešte jeden rok v škôlke.

Nie je to žiadna hanba, a vedzte že je to jediné a najlepšie, čo preň môžete urobiť.

Za ten rok dieťa získa patričné zručnosti a schopnosti.

Ak by ste ho napriek odporúčaniam predsa len do školy prihlásili, riskujete že dieťa vám zo školy budú chodiť frustrované a nešťastné, pretože za svojimi o čosi vyspelejšími spolužiakmi budú patrične zaostávať.

Prejavy školskej nezrelosti:

• Nesamostatnosť - pri jedení, obliekaní, obúvaní, používaní toalety
          • Nekľudné správanie - prejavujúce sa mrvením, neschopnosťou obsedieť na jednom mieste - napríklad v lavici 45 minút!, neschopnosť byť ticho a počúvať inštrukcie, pri neschopnosť prekonať únavu
          • Potreba spánku -s neschopnosťou prekonať únavu sa viaže aj potreba poobedňajšieho spánku. Dieťa je zvyknuté na istý režim a po príchode do školy, si musí navyknúť na iný systém, v ktorom spánok bohužiaľ zahrnutý nie je. Rovnako tak s týmto súvisí aj zvýšená a neprekonateľná únava po vykonaní náročnejších činností.
          • Neschopnosť odlíšiť hru od povinností

Návšteva u detského psychológa

Ak si nie sme istí, či je naše dieťa pripravené na nástup do školy, je vhodné sa poradiť s jeho učiteľkami v škôlke a buď už po porade s nimi, alebo na základe vlastného rozhodnutia, objednať sa u detského psychológa.

Detský psychológ sa vyšetrením zameria na:

• Zrelosť telesných funkcií
          • Zrelosť psychických funkcií
          • Emocionálna zrelosť -dosiahnutie emocionálnej stability
          • Sociálna adaptabilita - úroveň motivácie a kvalita vôľových procesov

Nemusíte sa obávať,že by vaše dieťa malo nejako utrpieť návštevou detského psychológa.

Pred nástupom do školy sú tieto sedenia úplne normálne. Psychológ vám tak pomôže odhaliť, či vaša ratolesť bude najbližší rok šťastnejšia v škôlke, alebo či sa smelo môže pustiť do školského procesu.

Jednotlivé vyšetrenia prebiehajú v príjemnej ordinácii, ktoré zvyčajne s klasickou predstavou o ordinácií, nemá nič spoločné. Je to miestnosť plná hračiek, kníh a farbičiek, s milou tetou alebo ujom. Psychológ sa s vašim dieťaťom porozpráva, dieťa mu niečo môže nakresliť a porozprávať o svojej kresbe alebo sa zahrať s hračkou s ktorou chce a ako chce.

Čo sa telesnej zrelosti týka, tú má samozrejme na starosti váš pediater, ktorý vám mimo iného určite odporučí aj vhodného psychológa.

Držíme Vám palce.