• O predmetoch

Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.

Cieľom etickej výchovy je informovať žiakov o etických zásadách, viesť ich k vytvoreniu vlastného názoru na predloženú tému, k osvojeniu si primeraných postojov, správaniu a zároveň rozvíjať sociálne zručnosti žiakov.

Hlavným cieľom etickej výchovy je prosociálne správanie žiaka. Ďalšie nemenej dôležité ciele etickej  výchovy sú: schopnosť komunikácie a osvojenie si základných foriem komunikácie, vážiť si osobnosť každého človeka, pozitívne hodnotiť seba aj druhých, byť tvorivý a iniciatívny, schopnosť vyjadriť svoje city.

Dôležitou súčasťou práce na hodinách je ochota žiakov spolupracovať a aktívne sa zapájať do zadaných úloh. Zdôrazniť žiakom, že oceňujeme spoluprácu, ale pri každej spolupráci má žiak právo rozhodnúť sa, či na danú tému (úlohu) chce reagovať. Môže svoj názor vyjadriť len písomne bez toho, aby ho musel prezentovať pred kolektívom žiakov.

Na hodinách etickej výchovy platí zásada, že všetko čo odznie na hodine etickej výchovy (osobné pocity, názory, postoje žiakov) sa stáva dopovedaným v rámci našej skupiny. Nie je prípustné a žiaduce, aby sa informácie z vyučovacej hodiny vytrhnuté z kontextu  a náplne práce preberali kdekoľvek inde a s kýmkoľvek iným.