• Meteorologická stanica

• Naša škola získala v Nadácii Orange grant na projekt Meteorologická stanica. Na daný projekt získala finančné prostriedky v hodnote 1 500 eur. V období január až máj  2013 budú so žiakmi siedmich ročníkov  na oboch základných školách realizované aktivity súvisiace s meteorologickou stanicou. Do aktivít budú zapojení aj naši deviataci a aj malí štvrtáci.

A prečo práve meteorológia ako súčasť vyučovania?

Prvky meteorológie sa stali súčasťou vyučovania fyziky na základnej škole. Meteorologickú stanicu chápeme ako "zariadenie" , ktoré meria meteorologické prvky. Aktivita meteorologická stanica zahŕňa súbor menších aktivít, ktoré spolu tvoria dlhodobú tímovú prácu a pozorovanie meteorologických prvkov. Medzi základné prvky patria: tlak vzduchu, teplota vzduchu, vlhkosť vzduchu, smer a rýchlosť

vetra, oblačnosť a zrážky. Meteorológia je súčasťou vzdelávacej oblasti "Človek a príroda."

Východiskom pri navrhovaní aktivít sú medzipredmetové vzťahy ( Fyzika, Geografia, Prírodoveda).

Aktivity projektu sú nasmerované na aktívny spôsob vyučovania, tvorivú činnosť žiakov aj netradičné metódy vyučovania. Spoločným cieľom jednotlivých aktivít je, aby žiaci našli súvislosti pri pozorovaní objektov a javov, ktoré nás obklopujú v bežnom živote. Pri aktivitách je kladený dôraz na prácu žiakov v skupinách, formy práce, rozvoj kompetencií a osvojenie si nových poznatkov a zručností. Projekt je vedený v troch základných častiach, ktoré by komplexne mali podať žiakom informácie o meteorológii.

Prvá časť je zhotoviť meteorologickú stanicu a pochopiť na základe aktivít ako jednotlivé meracie prístroje pracujú.

Druhá časť je z digitálnej meteorologickej stanice - ako hotovej učebnej pomôcky, získať už hotové informácie a vedieť, ich spracovať, poprípade porovnať s výsledkami zo zhotovenej

meteorologickej stanice.

A posledná časť je exkurzia na pracovisko SHMÚ - Odboru meteorologickej predpovede a výstrahy a priamo vidieť ako so získanými údajmi pracujú odborníci.