• Laboratórny poriadok

• Laboratórny poriadok.

1. Na každú laboratórnu úlohu sa žiak vopred doma pripraví a napíše si do zošita protokol podľa pokynov vyučujúceho
          2. Počas cvičenia zachovávajú žiaci pokoj a poriadok . Pracujú sústredene na úlohe a nerušia ostatných zbytočným hlukom.
          3. Žiaci každej skupiny sú zodpovední za prístroje, ktoré počas cvičenia používajú. Zaobchádzajú s nimi starostlivo a opatrne. Ak ich úmyselne alebo z hrubej nedbanlivosti poškodia, musia škodu nahradiť. Po skončení cvičenia odovzdajú všetky prístroje v poriadku a vyčistené.
          4. Každú poruchu na prístroji oznámi žiak ihneď vyučujúcemu. Nie je prípustné, aby poruchu odstraňoval sám.
          5. Pri práci s elektrickým prúdom s elektrickým prúdom môžu žiaci pripojiť elektrický zdroj len vtedy, keď vyučujúci skontroloval zapojenie.
          6. O meraní si vedie každý žiak zápis v laboratórnom zošite. Zošit odovzdá spolu s vypracovaným záverom, na tej vyučovacej hodine na ktorej meral.
          7. Tento poriadok sú žiaci povinní poznať a dodržiavať.

Organizácia práce.

• pracujeme v skupinách
          •  rozumne si prácu rozdelíme, pri úkonoch sa striedame, zabraňujeme tým pri meraní menšej osobnej chybe ( každý človek reaguje na ten istý vonkajší podnet rôzne)
          • na každú úlohu sa treba vopred žiak doma pripraví – prečíta si príslušné učivo – vypracuje protokol
          • namerané výsledky zapisujeme do laboratórneho zošita
          • udržujeme poriadok a čistotu
          • neodstraňujeme chyby na prístrojoch, ale ohlásime ich vyučujúcemu

BOZP pri vyučovaní fyziky.

Význam a potreba fyzikálneho vzdelávania.

Prudký rozvoj techniky bo ovplyvnený niekoľkými fyzikálnymi objavmi, predovšetkým v oblasti elektriny atomistiky. (druhá polovica 19.stor. a 20.storočie)

• existencia jadrových elektrární, dopravných prostriedkov, počítačov, televízie,...
          • toto všetko predchádzalo niekoľkonásobne opakované pokusy
          • niektoré objavy boli uskutočnené len náhodou ( napr. Oerstedov pokus, Becquerel – pri skúmaní uránových rúd objavil rádioaktivitu)