• Projekt a predsa sa hýbe

        • Názov projektu :A predsa sa hýbe......

          V tomto roku sme  získali finančné prostriedky z Nadácie Orange  v rámci grantu Školy pre budúcnosť. Finančný obnos je v hodnote 1500 eur, ktorý bude slúžiť  na zrealizovanie projektu v časovom období  január až máj 2014. Do projektu budú zapojení žiaci šiesteho, siedmeho a štvrtého ročníka.

          Hlavným cieľom projektu je realizovať aktivity s tematikou ČASTICOVÁ STAVBA LÁTOK ako aktívne učenia sa žiakov, ktoré bude zohľadňovať obsahové prepojenie žiakov v prírodovedných predmetoch v oblasti Človek a príroda, konkrétne v predmetoch fyzika a chémia.

          Žiaci budú aktívne zapojení do tematiky troma základnými aktivitami. Prvá aktivita bude samostatná práca žiakov v skupinách na stanovištiach, kde budú na základe napísaných pokynov realizovať rôzne činnosti a vyhodnocovať ich do pracovných listov. Dozvedia sa napríklad, aký má vplyv teplota na rýchlosť molekúl plynu, budú pozorovať vonkajšiu štruktúru kryštálov modrej skalice, dozvedia či kvapku vedia rozdeliť ľahko, ktorý plyn bude v striekačke stúpať hore a prečo, čo je elektrolýza a ešte veľa iného. Táto aktivita sa uskutoční v priebehu mesiaca apríl-máj. V rámci projektu bude zakúpený digitálny mikroskop a vizualizér(565 eur), ďalej bude zakúpený spotrebný chemický materiál(cca130 eur) a kancelársky materiál (cca 100 eur)

          Druhou aktivitou bude exkurzia do Bratislavy( na cestovné náklady je vyčlenených 500 eur). Exkurzia sa uskutoční dňa 16.5.2014. Navštívime tu Atlantis, kde sa nachádza veľa takýchto podobných fyzikálnych hračiek a druhou zástavkou bude Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, kde nám p.Doc. Viera Lapitková ukáže pokusy v rámci dňa otvorených dní na fakulte. Pani docentka je autorkou súčasných používaných kníh fyziky na našich školách a o to viac si vážime že si pre nás vyčlení nejaký čas.

          Návšteva má stanovený program:

          -          Ukážky práce (merania) s prepojením na počítač (Katedra didaktiky fyziky),

          -          Pozretie laboratória jadrovej fyziky -malý urýchľovať (Jadrová fyzika)

          -          Pozretie práce elektrónového mikroskopu –nanotechnológie (Fyzika tuhých látok)

           

          A posledná aktivita bude práca s teóriou. Zaradená je do tohto projektu preto, lebo táto tematika „Molekulová fyzika a chémia“ je vysoko teoretická a abstraktná. Teda naša posledná zastávka  bude v knižnici, kde budú žiaci na základe vopred dohodnutého času získavať teoretické vedomosti v oblasti teoretickej časticovej stavby látok. Budú pracovať s internetom,  opäť s presne vymedzeným časom a s presne vymedzenými stránkami, ktoré budú požívať na rozvoj nových komunikačno - informačných technológií.