Zdravé učenie - zmysluplnosť - prepojenie učiva so skutočným životom a jeho zavádzanie do praxe, možnosť výberu a primeranosť, využívanie netradičných spôsobov vyučovania - skupinové vyučovanie, komunikácia, využitie spätnej väzby, projektové vyučovanie, aktívne učenie , to sú atribúty, ktoré sú typické pre našu školu. Preto zavádzame do vyučovania čo najviac aktivít, ktoré žiaka vedú k prepojenosti jeho učenia s praxou. Tento krát sme naše praktické učenie motivovali tým, čo je pre tieto jesenné dni typické: mali sme „ Jabĺčkový týždeň.“ Každý ročník si svoje učivo motivoval pod týmto názvom. A tak prváčikovia v rámci prvouky doniesli jabĺčka a produkty z nich. Robili ochutnávku rôznych druhov jabĺčok a porovnávali chuť domácej a kupovanej výživy - domáca im chutila viac ako kupovaná. Niektorí žiaci priniesli aj sušené jabĺčka a jabĺčkové koláčiky. Všetci žiaci si pochutili a už sa vraj tešia na ďalší takýto deň.
Druháci si svoj jabĺčkový deň vychutnali naplno. S jablkom počítali na matematike, plnili zábavné úlohy, ochutnávali, maľovali, odtlačky jablka "zasterilizovali" a z veľkej kopy jesenného lístia vytvorili maxijablko.
Žiaci tretieho ročníka sa počas celého dňa zdravo učili prostredníctvom jabĺčok, ktoré si priniesli. Po prečítaní rozprávky o tom, ako sa stane zo semiačka nový strom, o ktorý sa treba starať v sade, alebo záhrade, si žiaci na interaktívnej tabuli plnili úlohy o jablkách najskôr zo SJL. Do predkresleného červeného jablka vymýšľali v skupinách slová, kde po obojakých spoluhláskach písali y, do predkresleného zeleného jablka písali slová s i. Následne kapitáni skupín s pomocou radcov museli slová sčítať, čo už bola matematická úloha. Zvíťazila skupina s najvyšším počtom správne napísaných slov. Na hodinách prírodovedy a vlastivedy tretiaci merali pomocou nových odmerných valcov a váh objem i hmotnosť jabĺk. Na rovnoramenných váhach sme im vysvetlili porovnávanie časti celku z jablka. Pomôcky na meranie sme získali v projekte OBJAVUJ SVET, OBJAVÍŠ SEBA, od Nadácie Slovenskej sporiteľne , ktorá vyhlásila I. ročník grantového programu Inovatívna základná škola 2017. Naša škola sa uchádzala o grant v oblasti podpory : inovatívne metódy vyučovania, v ktorom sme boli úspešní. Jabĺčka si žiaci mohli vychutnať až po výtvarnú výchovu, na ktorej kreslili pripravené jablkové zátišie, alebo modelovali z plastelíny vlastnú podobizeň jablka.
Žiakom sa jablkový deň veľmi páčil a na pripomenutie dostali na domácu úlohu pracovný list s jabĺčkovými slovnými úlohami.
A naši štvrtáci majú dlhodobú – dvojmesačnú úlohu, kde si trénujú komplexne svoje zručnosti, a to tvorivé písanie, výtvarné zručnosti, práca s internetom, bádateľské schopnosti, prezentačné zručnosti. Totiž tvoria vlastnú knihu. Každý si spracováva svoje postrehy z jednotlivých našich aktivít - zbieranie hornín v lome v Šturci spolu s baníckymi odborníkmi, zbieranie rastlín a pozorovanie živočíchov počas vychádzky náučným chodníkom „Zelená cesta“ s ochranárom prírody, triedenie a výstava nazbieraných hornín v priestoroch školy za pomoci odborníkov – geológov, súhrn poznatkov z jabĺčkového dňa a napokon - praktické činnosti v našej exteriérovej „Zelenej učebni“, kde žiaci identifikovali byliny a dreviny v nej a porovnávali, triedili podľa atlasov, manipulačných kariet rastlín, živočíchov a ovocných stromov a krov. Ich veľkým dňom bude prezentácia svojich knižiek pred všetkými žiakmi 1. stupňa.
Pre rodičov a starých rodičov sme pripravili v ŠKD „Jabĺčkové posedenie pri čaji“ a výbornom jablkovom koláčiku, ktorý si deti samy aj napiekli, čajíku a symbolom jesene- jabĺčkach. Jesenné posedenie sme spestrili pesničkami, básničkami, hrou na flaute a divadielkom. Strávili sme spoločne príjemné popoludnie pri spoločných hrách a deti odchádzali spokojné domov spolu s rodičmi aj starými rodičmi a my sa budeme tešiť na ďalšie spoločné stretnutie.
Odmenou pre žiakov za ich tvorivosť, radosť z práce, iniciatívu bolo náučné a opäť interaktívne predstavenie fyzikálnych pokusov, pri ktorom žiaci zisťovali pôsobenie vzduchu: - slamky , do ktorých žiaci fúkali postupným skracovaním menili tón na tenší
- horľavosť balónov, ktoré boli naplnené vzduchom- praskli pri zapálení ohňa pod balónom, tie, ktoré boli naplnené vodou- nepraskli
- trhanie špagátov- špagát bol nepretrhnuteľný bežnou silou žiakov, ale po špeciálnom uviazaní na ruke, sa trhnutím dal špagát roztrhnúť úplne ľahko
- voda- ako závažie v plechovke umožnila státie plechovky i na hrane
- prúdenie vzduchu k zapáleným sviečkam- sviečka nezhasla, keď sme sa s ňou rozprávali, spievali jej, ale keď sme na ňu namierili vzduch- zhasla
- únik vzduchu z balóna pomocou slamy
Opäť sme sa aktívne učili o vzduchu a ohni a žiaci boli pritom aktívne zapojení do činnosti, učili sa s radosťou a hrou. Svedčí o tom aj ich prejav nadšenia pri jednotlivých aktivitách. A to je pre nás učiteľov veľmi dôležité, keď dostaneme od žiakov spätnú väzbu – radosť z ich vlastnej práce.
Do galérie UČÍME SA VLASTNOU SKÚSENOEŤOU - JABĹČKOVÝ TÝŽDEŇ boli pridané fotografie.