Vážený pedagogický zbor, milí študenti!
V dňoch 08. až 12. februára 2021 Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom realizuje preventívne aktivity pri príležitosti „Dňa bezpečného internetu“. Keďže problematika je veľmi aktuálna, nakoľko internetový svet sa stal kľúčovým komunikačným kanálom, rozhodli sme sa osloviť vás touto cestou.
Internet je bohatým zdrojom informácií, ale má aj svoje temné stránky. Vírusy, trójske kone, spyware, krádeže identity, to všetko číha na neskúsených používateľov a práve deti sú najzraniteľnejšie. Každý z nás, bez ohľadu na vek, by mal byť opatrný a vyvarovať sa rizikám súvisiacim s používaním internetu, tak aby mohol v čo najväčšom rozsahu využívať mnohé z užitočných výhod, ktoré internet v dnešnej dobe ponúka.
Sociálne siete sú najrizikovejšie miesto na internete, najväčšie bezpečnostné riziko na internete v súčasnosti prichádza zo stránok sociálnych sietí ako sú Facebook, Twitter, Linkedln, či MySpace. Útočníci dnes majú záujem o výkon vášho procesora, zoznamy kontaktov, čísla platobných kariet, ako aj heslá k internetovým účtom. Naučte sa lepšie chrániť svoje údaje, ktoré vy sami poskytujete alebo zverejňujete vo virtuálnom prostredí – nie nadarmo sú osobné údaje chránené zákonom – chráňte si ich aj vy!
Prinášame vám 11 tipov na to, ako pri surfovaní po internete na svojom smartfóne, tablete či počítači zostať v bezpečí:
1. Na sociálnych sieťach rozmýšľajte dvakrát a zdieľajte obsah s rozumom.
2. Dajte si pozor na online hry zadarmo, ktoré môžu obsahovať malvér a pár chvíľok zábavnej hry vás môže stáť aj zneužitie vašich osobných údajov.
3. Pozor na otvorenú WiFi, ktorá môže byť napadnutá hekermi.
4. Dômyselne vyberajte vaše heslá a často ich meňte.
5. Kontrolujte si vaše nastavenia súkromia.
6. Dobre rozlišujte nevyžiadanú reklamu vo forme spamov a phishingu, neotvárajte prílohy podozrivých emailov.
7. Používajte antivírusové programy a bránu firewall.
8. Starostlivo si zálohujte vaše dáta.
9. Buďte pripravení na útoky hekerov a reagujte rýchlo.
10. Nezabúdajte sa odhlásiť z vášho konta.
11. Dajte prednosť https pred http, https webstránky sú zabezpečené, u http sa neodporúča poskytovať svoje osobné údaje.
V naliehavých prípadoch môžete volať na Linku Detskej Istoty 116 111, Linku tiesňového volania 112 alebo políciu 158. Na tiesňové linky nikdy nevolajte bezdôvodne!