Vážení rodičia, pod textom si môžete stiahnuť dokument pod názvom" Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania základných škôl do konca školského roka 2019/2020", ktoré vydalo MŠVVaŠ SR
Zápis
Základné podmienky otvorenia základných škôl
Vyučovanie začína od 1.6.2020
Milí žiaci a rodičia, od 1.6.2020 začínajú vyučovanie žiaci 1. až 5. ročníka. Prosíme Vás o poskytnutie informácií triednym učiteľkám týchto ročníkov, či Vaše dieťa nastúpi do školy, či sa bude stravovať a navštevovať školský klub. Pri príchode do školy je potrebné doniesť Vyhlásenie o zdravotnom stave dieťaťa. Formulár si môžete stiahnuť, alebo si ho môžete prísť zobrať do školy. Od 21.5.2020 bude pripravený pred vstupom do budovy I.stupňa. Prosíme Vás, aby ste sledovali informácie na web alebo fcb stránke školy.
Tešíme sa na Vás milí žiaci.
Vlastiveda a prírodoveda trochu inak – žiaci IV.A triedy
Sú to vyučovacie predmety , ktoré obsahujú množstvo informácií, ktoré sú dospelému človeku bežné, lebo nás obklopujú v našom každodennom živote. Ale, čo také 10-ročné dieťa? Sú aj jemu bežné a jednoduché? A ako s nimi naložiť teraz v domácom vyučovaní? Ako má vedieť povedať pár súvislých viet ? Školská dochádzka sa v tomto období presunula do domáceho prostredia a ako teda učiť na diaľku tieto predmety, aby boli pre deti pútavé? Predmety VLASTIVEDA a PRÍRODOVEDA sa najlepšie učia v praxi, vlastnou činnosťou, a preto mojim cieľom je prepojiť predmety slovenský jazyk a literatúra, vlastiveda a prírodoveda a práve naše mesto, v ktorom žijeme si to vyslovene žiada. Ponúkla som žiakom dostatočné množstvo tém na oba predmety, z ktorých si vyberú tie, ktoré sú ich srdiečku blízke a postupne ich spracúvajú tak, aby v nich využili svoju tvorivosť, záujmy, skúsenosti a pobyt v prírode. A pozrite, čo vytvorili ich šikovné hlavičky a rúčky. Na každý váš objav sa teší vaša pani učiteľka Babjaková.
12
Technika vo februári a marci
Milí žiaci, iste si pamätáte, ako sme cez hodiny techniky chodili na Strednú školu pre žiakov so sluchovým postihnutím, kde sme za pomoci učiteľov a aj žiakov tejto školy privoňali ku kuchárskemu umeniu. Spomeňte si teraz, keď ste doma, ako sa pečie pizza a skúste si ju pripraviť sami. Piataci si zase spomenú, ako sa robia šišky. Pomôžu Vám k tomu priložené fotky.
59
Technika doma
Aj doma sa dá všeličo vyrábať. Som rada, že niektorí boli ochotní otvoriť si aj domácu úlohu z techniky, nájsť si materiál a niečo pekné vytvoriť.
Tí, ktorí nezaháľali a vytvorili pekné veľkonočné vajíčka, zajačikov, kuriatka majú moju pochvalu.
Dana Hužvárová
Učíme slovenčinu na diaľku
Nekonečné boje medzi kovbojmi a Indiánmi, vykrádanie vlakov a zlata, lov bizónov, ale aj boj o prežitie, cválanie koní po prériách či pokrvné bratstvo medzi Winnetouom a Old Shatterhantom, presne takto nám predstavil "Divoký západ" najvýznamnejší spisovateľ Westernu Karl May, ktorému sme venovali pozornosť so siedmakmi na literatúre. Tému sme si spojili s dynamickým opisom, ako vyrobiť luk a indiánsku čelenku. Prinášame aj praktické ukážky Danka Dobrotku a Ktistínky Medlovej.
Školský časopis
2 percentá z dane
Milí rodičia a priatelia školy. Ďakujeme všetkým, čo už prispeli dvoma percentami z dane, na našu školu. Vďaka financiám sa nám darí vybaviť školu a zefektívniť vzdelávací proces. Aj v tejto situácii, môžete priniesť tlačivá na 2 percentá do našej školy, poskytnutie 2 percent pre združenia sa predlžuje. Škola je sprístupnená v doobedňajších hodinách.
Alebo môžete priamo poslať na adresu:
Daňový úrad
Ul. SNP 132
965 01 Žiar nad Hronom
Aktivita 5.B
Aj dnes sme pokračovali na hodine matematiky v našich témach. Úvod hodiny sme začali malou aktivitou, ktorú sme zvládli elektronicky cez program Poll Everywhere. Cez túto aplikáciu sa dajú robiť rýchle overenia vedomostí a samozrejme názorov. To slovo, ktoré sa v skupine opakuje viackrát, sa priamoúmerne zväčšuje.
Otázka s ktorou sme začali:
Za čo som dnes vďačný.
Naši piataci si najviac vážia ZDRAVIE.
Online matematika v 5.A
Dnes sme sa naučili počítať obvod rovinných útvarov.
Výhody momentálnej situácie
Výhody pre žiakov:
- splnil sa vám sen, konečne nemusíte chodiť do školy (fyzicky navštevovať budovu)
- môžete sa zúčastňovať vyučovania v pyžame
- nemusíte skoro ráno vstávať
- nedostanete poznámku za neskorý príchod do školy
- nemôžete si na vyučovanie nič zabudnúť doma (opäť ste sa vyhli poznámke)
- nemusíte sa stravovať v školskej jedálni, ale na obed máte domáce špecialitky
- nezvoní vám doma žiaden otravný zvonček, že je koniec prestávky
- musíte byť na mobile/počítači cez vyučovanie (a opäť žiadna poznámka, za používanie mobilu počas hodiny)
Výhody pre rodičov:
- nemusíte voziť svoje deti do školy
- nemusíte pripravovať desiatu
- dieťa si nemôže zabudnúť nič v škole
- nemusíte sa báť, či dieťa zjedlo celý obed
- dieťa nemôže dostať poznámku
- nemusíte podpisovať žiacku knižku
Výhody pre učiteľov:
- nemusíte sa báť, že sa vám žiaci pobijú v triede
- nemusíte riešiť konflikty medzi spolužiakmi
- nemusíte mať dozor na chodbe
- nemusíte dýchať prach z kriedy
- konečne môžete vypnúť zvuk žiakom, ktorí cez hodinu vyrušujú (a to doslovne)
Aj teraz myslím pozitívne. Veronika Sojáková - školský psychológ
"ONLINE RAŇAJKY"
„ONLINE RAŇAJKY“
Náš bežný každodenný život sa zmenil v celej spoločnosti. Zrazu sme sa dostali do situácií, na ktoré nikto z nás nebol zvyknutý. Pracujem online, učíme sa online , zostávame doma. Každého z nás táto situácia zasiahla nejakým spôsobom, každý z nás musel zmeniť svoju dennú rutinu. Sme spoločenské tvory, potrebujeme žiť vo vzťahoch – vzájomných kontaktoch, komunikovať spolu, tráviť spolu čas. Táto izolácia dolieha rovnako na dospelých, ale hlavne na deti. My sa spolu síce pravidelne stretávame na online hodinách, ale deti sa potrebujú rozprávať medzi sebou o spoločných zážitkoch, čo doma robia, čo pekné vytvorili... Preto mi napadla myšlienka, že každý týždeň si dáme spoločné „ONLINE RAŇAJKY“ . Takže dnes sme mali prvé, deti mali prichystané raňajky, ja kávičku a mohli sme začať. Aplikácia ZOOM, prostredníctvom ktorej vyučujeme ponúka aj možnosť delenia žiakov na skupiny. Tak som rozdelia deti po dvoch a dvojice išli „raňajkovať“ do svojich samostatných miestností. A ja som postupne navštevovala tieto diskutujúce dvojice , prehodila s každou pár slov a nechala ich vymieňať si svoje zážitky.... Konečne som zažila to, čo mám rada – detský džavot, smiech, radosť z toho, že sa vidia. Tak zas budúci týždeň.
Jana Babjaková
Hodina matematiky
Pokračujeme ďalej vo vyžívaní informačno - komunikačných technológií. Dnes sme si na hodine matematiky v 9.A a 5.B vyskúšali prácu v skupinách.
Rozdelení sme boli do štyroch skupín a každá skupina o príklade debatovala a pracovala na úlohách. Obe hodiny boli zamerané na utvrdzovanie učiva z predchádzajúceho školského roka alebo predchádzajúcej hodiny. Žiaci v skupine diskutovali o príkladoch a vzájomne si to vysvetľovali. Ja ako učiteľ som prechádzala cez skupiny načúvala a pomohla, len keď si žiaci pomoc vyžiadali. Musím pochváliť deviatacku skupiny, ktorá stihla vyriešiť 18 príkladov za necelých 35 minút. Piataci samozrejme nesklamali.
Monika Gombošová
Poďakovanie
Dnes sa na našej škole konal zápis do 1. ročníka, ktorý prebiehal netradične - bez prítomnosti detí. Mili rodičia, ďakujeme pekne za prejavenú dôveru, za to, že ste si vybrali práve našu školu pre vaše dieťa. Garantujeme Vám, že poskytneme vašim deťom príjemné, tvorivé prostredie a tešíme sa na osobne stretnutie s nimi - našimi novými žiakmi.
Hodnotenie počas mimoriadnej situácie.
Milí žiaci, vážení rodičia na základe Usmernenia na hodnotenie žiakov ZŠ v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020, ktoré vydal minister školstva SR dňa 6.4.2020 Vám oznamujeme, že v druhom polroku školského roka 2019/2020 sa budú hodnotiť predmety na I.stupni v našej škole nasledovne:
V 1.,2.,3. a 4. ročníku sa budú všetky predmety hodnotiť slovne okrem HUV,VYV,PVC, TSV, NBV,ETV - tieto predmety sa nebudú klasifikovať (absolvoval/a).
V druhom polroku školského roka 2019/2020 sa na II.stupni budú hodnotiť predmety v našej škole nasledovne:
V 5., 6., 7., 8. a 9.ročníku sa budú všetky predmety hodnotiť slovne okrem HUV,TSV,NBV,ETV,TECH, VYV, OBN – tieto predmety sa nebudú klasifikovať(absolvoval/a).
O zmenách v hodnotení žiakov v našej škole v II.polroku školského roka 2019/2020 rozhodol riaditeľ školy na základe rokovania a hlasovania učiteľov na pedagogických radách v dňoch 15. a 16.4.2020.
Toto hodnotenie v našej škole bude v platnosti počas mimoriadnej situácie. Mimoriadna situácia, zapríčinená prerušením vyučovania v školách od 16.3.2020, pretrváva aj v prípade, že by vyučovanie v školách bolo obnovené ešte pred ukončením školského roka, t. j. pred 30. 6. 2020.
V Kremnici 17.4.2020 Mgr. Igor Kríž
Zápis do prvého ročníka
Spoločne to zvládneme!
Tri týždne v karanténe. Tri týždne bez školy. Tri týždne, čo sa naše životy zmenili. Ďakujeme Vám, rodičia a žiaci, že to zvládate. Posielame Vám jedno veľké virtuálne objatie. Spoločne to zvládneme!
Tvoríme
Takto sa našim žiakom darí pracovať na zadaniach z výtvarnej výchovy.
1
Poďakovanie
„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje.“
— CharlesFarrarBrowne1834 – 1867
Tak, ako učitelia inšpirujú svojich žiakov, tak aj mňa mnohí inšpirovali k napísaniu týchto riadkov.
Dovolím si zverejniť niečo zo súkromnej konverzácie (dúfam, že mi kolegyne odpustia), ktorá ma inšpirovala k napísaniu týchto riadkov.
Pani učiteľka : Dopoludnia sme na Pc kvôli úlohám mojich deti, do večera potom ja, aby som si pochystala, popozerala odporúčania ako učiť, potom webinar (On-line seminár – pozn. autora) a treba jest. Nechcete mi prísť niekto variť?
Pani učiteľka: Ja sa prihlásim, ale neviem či sa mi bude dať. Nechcem viac odkladať vlastné deti...
Pani učiteľka: No je to naozaj ťažké obdobie, nežijeme ani svoje súkromné životy
Ako veľmi zmení človeka jeden deň? Ako veľmi zmení človeka jeden mesiac? Ako veľmi zmení človeka jeden rok?
Každým dňom sa meníme. Rastieme, dospievame, stárneme... Každým dňom sme iní, ako sme boli včera.
Otázkou dnešných dní však je, ako veľmi zmení človeka život v karanténe?
Odpoveď nikto nepozná. Môžeme sa domnievať, dohadovať, predpokladať... ale s určitosťou to nikto nemôže povedať. S určitosťou však viem, že je to na každom z nás, ako sa k tejto situácii postavíme.
V poslednom čase sa stretávame, či už v médiách, na sociálnych sieťach, alebo v rámci kamarátskych rozhovorov, s rôznymi názormi na momentálnu učiteľskú prácu.
Každý z nás sa ocitol v neľahkej situácii. Náš bežný život, naše každodenné návyky sa zmenili. Nezmenili sa však iba nám, ale aj naším učiteľom.
Učiteľ sa bohužiaľ momentálne nemôže postaviť za katedru, pred tabuľou vysvetľovať nové učivo, vyzdvihnúť svojich žiakov za ich (aj drobné) úspechy , podaním ruky , milým pohľadom, nezriedka i láskavým pohladením po hlávke. Taktiež nemôžu svojich žiakov objať a uistiť ich, že všetko dobre dopadne. Tieto, ale aj mnoho iných vecí, ktoré dennodenne vykonáva v prostredí školy, teraz nemôže robiť.
Učiteľ bol taktiež postavený pred hotovú vec, ako všetci ostatní. Nikto mu nepovedal, ako dlho to bude trvať, alebo ako má pracovať v tejto krízovej situácii. Nikto mu nepovedal, ako má učiť z domu. Nikto ho na to nepripravil. Každý učiteľ, ktorého poznám, sa k tomu postavil veľmi svedomito a neberie túto situáciu ako prázdniny, alebo ako možnosť „nabaliť“ žiakom kopu úloh, ktoré v škole so žiakmi nestihol prebrať. Učitelia neposielajú zrazu kopu úloh. Nie sú to učivá nad rámec bežnej výučby. Je normálne, že nie všetci žiaci učivo zvládnu hravo (často ho ani v škole hravo nezvládajú).
Skautský učiteľ učí chlapcov hrať hru tak, že hrá aj on.“
— Robert Baden-Powell britský 1857 – 1941
Tak ako skautský učiteľ, tak isto aj náš učiteľ túto hru hrá s nami všetkými. Tak isto mnohí učitelia sú rodičmi. Tak isto ich deti dostávajú učivá, s ktorými im musia ako rodičia pomôcť. Tak isto musia svojej rodine navariť obed. Tak isto, ako mnohí z nás, majú Home Office.
Mnohí učitelia momentálne pracujú na 150%. Venujú prípravám omnoho viac času, ako prípravám v bežnom režime. Učitelia sa v týchto dňoch okrem toho, že sú rodičmi, že učia svoje deti, že pripravujú učivo pre svojich žiakov, sa vzdelávajú. Sú nútení naučiť sa učiť novým spôsobom. Dennodenne absolvujú on-line kurzy. Dennodenne sú rodičom a žiakom k dispozícii. Kedykoľvek sa môžeme na nich obrátiť. Mnohí učitelia dostávajú telefonáty od rodičov aj o ôsmej večer. Aj keď už majú po pracovnom čase, stále sú ochotní telefón zdvihnúť a viesť aj hodinové rozhovory, aby pomohli rodičom svojich žiakov. Učiteľ nám dáva smer. Učiteľ je ten, na ktorého sa môžeme vždy obrátiť a spoľahnúť. V niekom práca učiteľa vzbudzuje rešpekt, niektorí prácu učiteľa obdivujú, niektorí ho však bohužiaľ zosmiešňujú a dehonestujú.
Práca pedagógov je vznešeným celospoločenským poslaním, a preto si učitelia isto zaslúžia našu úctu a poďakovanie.
A preto im aj ja chcem poďakovať.
Vzácni učitelia,
chcem vám povedať, že vám a vášmu úžasnému povolaniu vzdávam poklonu. Zaslúžite si moju zdvorilosť, úctu a uznanie...
Chcem poďakovať všetkým, čo „učiteľovanie“ vykonávajú ako poslanie a pristupujú k žiakom ako druhí rodičia. Viem, že im, podľa svojich možností, odovzdávate maximum – vštepujete vedomosti, brúsite ich povahy.
Chcem poďakovať učiteľom, lebo oni nám viedli naše nemotorné rúčky, držiace ceruzku a písali s nami prvé písmená, naučili nás čítať a sú nám druhou mamou.
Chcem poďakovať učiteľom, ktorí nás zasvätili do tajov dejín, zemepisu, prírody ... Za to, že nás vyťahovali z našich komfortných zón. Ukázali nám, že veda môže byť zábava, že matematika sa dá pochopiť. Často nás donútili v literatúre čítať diela, ktoré nám zmenili život.
Chcem poďakovať učiteľom, ktorí sú prísni, ale zo správnych dôvodov. Tým, ktorí nám nedovolia odfláknuť prácu, ale vyžadujú vysoký štandard. Nerobia to však preto, že by sa nudil a chceli nám zle, ale robia to pre nás, aby sme boli najlepšími, akými môžeme byť.
Chcem poďakovať učiteľom za to, že nám niekedy niečo vysvetľujú aj päťkrát. Či už sme nepočúvali, alebo jednoducho máme problém učivo pochopiť.
Chcem poďakovať učiteľom, ktorí nás nútia rozmýšľať. Nezahlcujú nás poučkami, ale nútia, aby sme na veci prišli sami. Taktiež takým, ktorí nám nezadávajú otupné úlohy na jedno kopyto, ale také, ktoré vás zaujali a naozaj posúvali vpred.
Chcem poďakovať učiteľom za to, že nám ukázali, v čom sme dobrí. Možno nám predtým nikto nepovedal alebo nemal šancu si všimnúť, že sme na niečo talentovaní.
Dôležité poďakovanie patrí tým, ktorí večne nachádzajú kreatívne spôsoby, ako svojich žiakov neunudiť, práve naopak vznietiť v nich záujem. Za humor, ozvláštnenie, vyhľadávanie vecí, ktoré by nás mohli zaujímať.
Chcem poďakovať hlavne za to, že učitelia sú predsa len ľudia a napriek tomu sú často schopní pre nás odhodiť za hlavu všetko, čo ich ťaží v ich osobnom živote a odučiť ďalšiu hodinu tak, ako každú inú.
Milí učitelia, viete vy vôbec, že ste mágovia? Viete, že popri svojej práci robíte zázraky? Nielenže žiakom odovzdávate svoje vedomosti. Odovzdávate im aj kúsok seba. Ovplyvňujete ich životy, meníte ich. Otvárate im dvere, o ktorých ani nevedeli, že existujú a že sú určené práve pre nich. Robíte pre nich tento veľký neznámy svet o niečo menej neznámym. Vy sami ste malým zázrakom. Dobrí ľudia s vrúcnymi srdcami.
Mgr. Veronika Sojáková, školský psychológ
Veľká noc
Zatvorenie škôl pre šíriaci sa koronavírus skomplikovalo život žiakom, učiteľom a rodičom. Momentálny stav je pre všetkých mimoriadne náročný. Pre rodičov, ktorí musia v týchto dňoch hľadať spôsob, ako zosúladiť pracovné povinnosti so vzdelávaním svojich detí, pre žiakov, ktorí sú zo škôl zvyknutí na pedagogické vedenie a sú motivovaní kolektívom, spoločnou činnosťou, súťažou aj spoluprácou, ako aj pre učiteľov, ktorí sa tiež prvý krát ocitli v situácii vzdelávania žiakov z domu, prvý krát zažívajú špecifiká domáceho vzdelávania, a s tým spojené množstvo práce. Táto situácia je mimoriadne ťažká pre žiakov, ich rodičov a učiteľov. Blížia sa Veľkonočné sviatky, ktoré budeme určite sláviť inak ako sme zvyknutí. A práve tieto sviatky chceme využiť na to, aby si všetci zúčastnení procesu domáceho vyučovania trochu oddýchli a načerpali sily do ďalšieho náročného obdobia, ktoré nás ešte čaká. Preto v čase od 6. 4. do 17.4.2020 budú učitelia našej školy čerpať dovolenku za rok 2019 a deti si trochu oddýchnu od svojich školských povinností. Zároveň reagujeme aj na odporučenie zriaďovateľa -Mesto Kremnica prispieť k uľahčeniu krízovej situácie racionalizačnými opatreniami. Počas týchto dní zadajú učitelia len niekoľko úloh, aby si oddýchli aj žiacke rodiny.
Vedenie školy
Profil školy
Pomáhať deťom, v podnetnom prostredí, objaviť základy všetkého, čo bude vo svojom živote a v ďalšom vzdelávaní potrebovať.